Uztura speciāliste mēra ar mērlenti sievietes vidukļa apkārtmēru, nodrošinot precīzu datu ieguvi un personalizētu uztura plānu izstrādi.

36,6 medicīnas centrā Rēzeknē uzsāk darbu uztura speciāliste Paula Ločmele. Speciāliste sniedz uztura speciālista konsultācijas par uztura rekomendācijām. Konsultācijas laikā Jūs uzzināsiet – kas ir veselīgs uzturs, kāds ir veselīgs uzturs ēdienkartē.

Uztura speciālista konsultācija paredzēta pacientiem, kas sasnieguši 18 gadu vecumu.

Konsultācijas laikā speciāliste ar profesionālu bioimpedances svaru palīdzību veic pacientu ķermeņa kompozīcijas analīzi. Ar šīs diagnostikas metodes palīdzību tiek noteikta ķermeņa tauku, kaulu un muskuļu masa ar mērķi diagnosticēt problēmas, kurām nepieciešams pievērst pastiprinātu uzmanību.
Konsultācijas cenā tiek iekļauta ķermeņa kompozīcijas analīze ar bioimpedances svariem.

Kas ir uztura speciālists?

Uztura speciālists ir ārstniecības persona, kas piedalās pacienta ārstēšanas, rehabilitācijas un veselības veicināšanas procesā.

Uztura speciālists izvērtē pacienta veselības stāvokli, pievēršot īpašu uzmanību slimību vēsturei, ēšanas paradumus un ikdienas fizisko aktivitāti.

Pamatojoties uz iegūto informāciju, speciālists sniedz uztura rekomendācijas, izskaidro, kas ir veselīgs uzturs ēdienkartē.

Uztura speciālists ar uztura rekomendācijām palīdz uzlabot veselības stāvokli un pašsajūtu, ārstējot vai izvairoties no slimībām, kā arī stiprinot imunitāti.

Kas var saņemt uztura speciālista konsultācijas?

Uztura speciālista konsultācijas Rēzeknē var saņemt dažāda dzimuma un vecuma cilvēki, lai risinātu radušās veselības problēmas, vai arī, lai uzlabotu savu pašsajūtu un vizuālo izskatu.

Nepilnvērtīga un nesabalansēta uztura sekas ir ne tikai ķermeņa svara izmaiņas, bet arī dažādas slimības vai to attīstības riski.

Uztura speciālists sniedz konsultācijas šādos gadījumos:

– Veselīga uztura pamatprincipi atbilstoši vecumam un dzīves veidam.
– Svara korekcija – samazināšana vai palielināšana.
– Uzturs dažādos dzīves posmos:

  • ja ir sēdošs vai statisks darbs;
  • plānojot grūtniecību, grūtniecības laikā, bērna barošanas laikā;
  • menopauzes laikā;
  • vecu cilvēku (senioru) uzturs;
  • uzturs pēc operācijām;
  • pēc insulta;
  • guļošiem pacientiem pēc smagām, kustības ierobežojošām slimībām

– Hronisku slimību gadījumā:

  •  1. vai 2.tipa cukura diabēts un citas endokrīnās slimības, kas saistītas ar vielmaiņu;
  • sirds un asinsvadu slimības;
  • hipertensija;
  • reimatismi;
  • locītavu slimības;
  • vairogdziedzera slimības;
  • hipovitaminoze vai avitaminoze;
  • kuņģa, aizkuņģa dziedzera, barības vada, nieru, aknu slimības;
  • žultsakmeņi vai žults atteces traucējumi;
  • onkoloģiskas saslimšanas;
  • alerģijas, piemēram, kad nepieciešams uzturs bez glutēna, bez laktozes, bez piena olbaltumvielām, bez sāls, bez kviešiem, ar zemu kālija daudzumu;
  • anēmija;
  • produktu nepanesība, gremošanas traucējumi vai diskomforta sajūta (vēdera uzpūšanās, aizcietējumi, caureja, dedzināšanas sajūta u.c.).

– Ēšanas traucējumi – anoreksija, bulīmija, kompulsīvie ēšanas traucējumi.
– Dzīves kvalitātes uzlabošanai, ja ir biežas galvassāpes, nogurums, nespēks un biežas garastāvokļa maiņas.
– Dažādas diētas, to efektivitāte.
– Vegāns un veģetārs uzturs.
– Interese par veselības uzlabošanu ar uztura palīdzību – veselīgs uzturs ēdienkartē.

Uztura speciālista konsultācijas ieteicamas visiem, kas rūpējas par savu veselību un vēlas padarīt uzturu par veselīga dzīvesveida sastāvdaļu. Visiem, kam veselīgs uzturs ir ikdienas prioritāte.

Kā norit pirmā konsultācija pie uztura speciālista?

Konsultācijas laikā (45-60min) speciālists veiks pacienta uztura analīzi, ieteikumus, kā to uzlabot, atbildēs uz  jautājumiem.

Pirmajā konsultācijā uztura speciālists:
– noskaidros informāciju par pacienta un ģimenes locekļu veselības stāvokli;
– noskaidros iepriekš pārciestās slimības (daudzas slimības ietekmē vielmaiņu, to pastiprinot vai palēninot, arī daudzi medikamenti maina vielmaiņu, kā arī var radīt vitamīnu vai minerālvielu deficītu);
– noskaidros svara vēsturi – svara svārstības dzīves laikā, iepriekšējos mēģinājumus to ietekmēt, tā rezultāti un secinājumi);
– noskaidros fiziskās aktivitātes līmenis;
– veiks mērījumus: augums, svars, vidukļa, gurna apkārtmērs, aprēķinot ķermeņa masas indeksu (ĶMI);
– ar bioimpedances svariem noteiks:

  • vielmaiņas ātrums;
  • ķermeņa tauku, kaulu un ūdens procentuālā attiecība;
  • muskuļaudu daudzums;
  • ķermeņa masas indekss;
  • bioloģiskais vecums.

– novērtēs pašreizējos uztura paradumus;
– izskaidros veselīga uztura pamatprincipus, veselīga ēdiena gatavošanas paņēmienus, svara kontroles metodes;
– atbildēs uz jautājumiem par veselīgu uzturu un veselīgu produktu izvēli veikalā.

Ierodoties pie speciālista, līdzi jāņem (ja ir) pēdējo analīžu rezultātus, kā arī ārstu slēdzienus (izrakstus) par veselības stāvokli, kas pamato esošo diagnozi (celiakija, cukura diabēts, pārtikas alerģijas, gremošanas trakta saslimšanas). Nepieciešamības gadījumā uztura speciālists ieteiks veikt asins analīzes uz konkrētiem rādītājiem.

Dodoties uz konsultāciju uztura speciāliste aicina ņemt līdzi iepriekš sagatavotu divu dienu uztura dienasgrāmatu (ikdienā uzņemtā pārtika un tās daudzums), tas nav obligāti, tomēr tas ietaupīs konsultācijai paredzēto laiku.

Cik bieži jāapmeklē uztura speciālista konsultācijas?

Lai sasniegtu savus izvirzītos mērķus, nepieciešama turpmāka sadarbība ar uztura speciālistu, kas palīdzēs to realizēšanā. Tāpēc nepieciešama atkārtota konsultācija (45-60min), kuras laikā uztura speciālists salīdzinās datus un mērījumus no pirmreizējās konsultācijas un novērtēs rezultātus. Ja būs nepieciešams, veiks atkārtotas korekcijas ēdienkartē, lai sasniegtu pacienta vēlamo svaru.

Lai sekotu svara izmaiņām un ieviestu nepieciešamās uztura korekcijas rezultāta sasniegšanai, turpmāk uztura speciālistu būtu ieteicams apmeklēt reizi mēnesī.

Mainīt savus ierastos ēšanas paradumus nav viegli, tādēļ pacientam jābūt ar lielu gribasspēku un motivāciju. Uztura speciālists uzklausīs, sniegs ieteikumus, rekomendācijas un atbalstu, taču lielākais darbs jāveic pašam pacientam, lai sasniegtu vēlamo rezultātu. Efektīvāku rezultātu var sasniegt tad, kad pareizas ēšanas principus apvieno ar regulārām fiziskām aktivitātēm, kas uzlabos vielmaiņas darbību.

Izcenojumi šeit.

2021 © Copyright - Medicīnas centrs 36,6