36,6 medicīnas centrā Rēzeknē 01. jūnijā sertificēts radiologs – diagnosts Irina Ņikiforovska veic krūts dziedzeru (kā arī citus) ultrasonogrāfijas pakalpojumus.
Krūts dziedzeru ultrasonogrāfija ir nesāpīgs, nekaitīgs izmeklējums, kas neprasa speciālu sagatavošanos, tādēļ sievietes tiek aicinātas regulāri, onkoloģisko saslimšanu profilaksei, izmeklēt krūtis.
Krūts vēzis ir biežākā onkoloģiskā saslimšana sievietēm, tādēļ sievietēm, neatkarīgi no viņu vecuma, ir jāseko līdzi savu krūšu veselībai – jāveic krūšu pašizmeklēšana, regulāri jāapmeklē ginekologs un regulāri – vismaz vienu reizi gadā, jāveic krūšu diagnostika – mamogrāfija un/vai ultrasonogrāfija.
Krūts dziedzeru ultrasonogrāfijas priekšrocības:
- izmeklējums ir nekaitīgs – nav starojuma, tādēļ krūts dziedzeru dinamisko novērošanu (atkārtotus izmeklējumus) var veikt neierobežoti;
- izmeklējums nesagādā sāpes vai citas nepatīkamas sajūta;
- izmeklējums neprasa speciālu sagatavošanos;
- krūšu audi ir labi pārredzami un izmeklējami pilnā apmērā. Procedūras laikā speciālists izmeklē arī paduses bedres, novērtējot ādu, zemādu, dziedzeraudus; taukaudus, kas atrodas aiz dziedzera; krūšu kurvja priekšējo sienu (t.sk. muskuļus un ribas); krūts galu;
- izmeklējumā var saskatīt ļoti mazus veidojumus, kuru izmērs ir vien dažus milimetrus liels, kurus sieviete nevar sataustīt pašizmeklēšanās laikā;
- izmeklējuma rezultāti nav ilgi jāgaida, speciālists sniegs atbildi jau izmeklējuma laikā;
- izmeklējumus var veikt sievietēm pēc krūšu palielināšanas un implantu ievietošanas operācijām;
- izmeklējumu piemēro gadījumos, kad sievietei nevar veikt mamogrāfiju, piemēram, kad sievietei ir mastīti, abscesi, mazas vai blīvas krūtis, deformēts krūšu kurvis, kā arī pēc operācijām un traumām.
Speciāliste skaidro, ka krūts dziedzeru ultrasonogrāfija neatliekami ir jāveic sievietēm, ja:
- sieviete ir konstatējusi jebkuras izmaiņas krūts dziedzeru struktūrā un formā;
- sievietei parādījušās sāpes krūts dziedzeru rajonā;
- sievietei ir parādījušies izdalījumi no krūts gala;
- pēc krūts dziedzeru traumām.
Jāpiebilst, ka abas krūts dziedzeru diagnostikas metodes – mamogrāfija un ultrasonogrāfija papildina viena otru, un abu metožu iegūtā informācija neapšaubāmi ir vērtīgāka.