fbpx

36,6 medicīnas centra Rēzeknē psihoterapeits Aloida Jurčenko specializējas darbā ar onkoloģiskajiem pacientiem, pielietojot vizuāli plastiskās mākslas terapijas metodi.

Latvijā ik gadu ar diagnozi „vēzis” saskaras vairāki tūkstoši cilvēku. Pēc diagnozes uzstādīšanas, neatkarīgi no audzēja veida, gan slimnieki, gan tuvinieki neizbēgami  saskaras ar izmisumu, nomācošām  domām, bailēm un neziņu. Ļaundabīgais  audzējs pacienta uztverē apdraud viņa eksistenci un būtību.

Bailes ir ne tikai no sāpēm, spēku zuduma un agras nāves, bet arī no fiziskiem defektiem, kas saistīti ar iespējamām ķermeņa izmaiņām pēc operācijas, matu izkrišanu u.tml. Pacientu fantāzijās un gaidās pārsvarā ir jūtamas trauksme un  šaubas.

Arī veiksmīgas ārstēšanas gadījumos, slimības ietekmē bieži rodas dažādas psihosociālas problēmas: pazemināts pašvērtējums, izolācijas sajūta,  depresija, un sociālo saikņu zaudēšana vai to mazināšanās, darbaspēju zudums u. c. Šo problēmu risināšanai, līdztekus ārstniecībai,  nepieciešama arī psihosociālā palīdzība. Dažādās pasaules valstīs veiktie pētījumi  parāda, ka apvienojumā  ar standarta medicīnisko ārstēšanu- ķirurģisku iejaukšanos, staru terapiju un ķīmijterapiju, vairāk kā 80% onkoloģijas pacientu var izmantot papildus terapijas dažādās formās.

Pētījumi par vizuāli plastiskās mākslas terapijas efektivitāti onkoloģijas pacientiem sniedz  daudzsološus rezultātus. Vizuāli plastiskās mākslas terapijā strādā ar depresijas, spriedzes, trauksmes, dusmu un baiļu mazināšanu.

Mākslas ekspresija  veicina emociju un jūtu izpaušanu, savu vajadzību un situācijas apzināšanos, izprašanu un pieņemšanu. Tā veicina sava paštēla pieņemšanu, iemāca sadzīvot ar to, palīdz  dzīves prioritāšu izvērtēšanā un  komunikācijas veicināšanā.

Arī pēc pārciestās  slimības tikpat nozīmīgs un izaicinājumu pilns ir pacientu pēcatveseļošanās periods. Lai pēc cīņas ar vēzi atgrieztos ierastajā dzīvē, darbā , atgūtu spēkus un dzīvesprieku, drošs resurss ir vizuāli plastiskās mākslas terapija.

 

Pēc  Hiltebrand, 1999; Lusebrink, 1990; DeLue,1999 atziņām

materiālu sagatavoja

Mg sc. sal., mākslas terapeite Aloida Jurčenko.

 

2015 © Copyright - Medicīnas centrs 36,6