fbpx

36,6 medicīnas centrā Rēzeknē uzsāk darbu sertificēta kardioloģe Anna Litavniece, kas veic profilaktiskās apskates, sniedz konsultācijas par sirds – asinsvadu slimību ārstēšanu, kā arī piedāvā elektrokardiogrāfijas pakalpojumus. A.Litavniece uzskata, ka nozīmīgākais faktors, kas ietekmē sirds darbību ir paša cilvēka attieksme pret savu ķermeni – fiziska un garīga pārslodze, mazkustība, neveselīgs ēdiens, kaitīgie ieradumi. Lielākā cilvēka kļūda ir sava ķermeņa „signālu” ignorēšana, tas ir, cilvēks izjūt diskomfortu – sāpes, nogurumu, bet nerīkojas, lai tos novērstu, baidoties vērsties pie ārsta vai uzskatot, ka mūsdienās tā ir norma – „visi tā dzīvo”. Visi iepriekš nosauktie faktori var būt par cēloni izplatītākai sirds saslimšanai – sirds mazspējai.

36,6 lūdz A.Litavnieci sniegt skaidrojumu, kas ir sirds mazspēja un kā aizkavēt tās rašanos. Sirdi var salīdzināt ar pumpi, kas pārsūknē asinis, nodrošinot cilvēka ķermeni ar enerģiju – skābekli un barības vielām. Sirds mazspēja rodas, kad sirdij kļūst grūti pārsūknēt asinis, kā rezultātā tā slikti saraujas, paātrinās sirdsdarbība un iekšējie orgāni pietiekošā daudzumā nesaņem skābekli. A.Litavniece vērš uzmanību, ka paaugstināts sirds mazspējas risks ir cilvēkiem ar sirds išēmiskām un sirds vārstuļu slimībām, paaugstinātu asinsspiedienu, cukura diabētu, lieko svaru un kaitīgiem ieradumiem (pīpēšana, alkohols).

A.Litavniece aicina ieklausīties sava ķermeņa „signālos”, kas liecina par sirds mazspēju:

–   elpas trūkums, kas rodas galvenokārt pie fiziskām slodzēm, īpaša uzmanība jāpievērš, ja elpas trūkums rodas miera stāvoklī;

– tūskas – šķidruma aizture organismā var izraisīt pietūkumu pēdās un potītēs;

– reiboņi, nogurums, vājums;

– sirds ritma traucējumi – paātrināts pulss, neregulāra sirdsdarbība.

Ja tiek konstatēti iepriekš nosauktie simptomi, tad ir jāvēršas pie kardiologa, kas veiks diagnostiku un ieteiks nepieciešamos pasākumus sirds mazspējas ārstēšanai.

Pirmais, ko iesaka A.Litavniece saviem pacientiem, ir veikt izmaiņas savā dzīvesveidā – atteikties no kaitīgiem ieradumiem, sabalansēt ēdienkarti, atsakoties no pusfabrikātiem, taukainiem un sāli saturošiem produktiem, uzsākt fiziskās aktivitātes. Taču cilvēkiem, kuriem slimība jau ir progresējusi ir jāuzsāk ārstēšanās process, ko individuāli nosaka ārsts.

A.Litavniece uzsver, ka izveseļošanās ir atkarīga no paša cilvēka – regulāri jāpārbauda asinsspiediens un sirds ritms, jālieto ārsta izrakstītie medikamenti (arī tad, kad pašsajūta ir uzlabojies), jāseko līdzi ķermeņa svara izmaiņām, jāizvairās no alkohola lietošanas un smēķēšanas.

2015 © Copyright - Medicīnas centrs 36,6